Rosyjski Niebieski

Charakter, czyli to co najważniejsze

Koty rosyjskie niebieskie są uczuciowymi, inteligentnymi i oddanymi przyjacielami człowieka. Pogodne, ciche, zrównoważone. Są w pełni świadome swojego wdzięku i wartości.
Lubią uczestniczyć w życiu domu i towarzyszyć człowiekowi we wszystkich czynnościach: przesiadywać na drukarce na biurku, chodzić po brzegu wanny, razem oglądać film. Z reguły są przy tym nienachalne – bacznie obserwują, ale starają się nie przeszkadzać. Lubią się przytulać, przesiadywać na kolanach. Nie gryzą, nie drapią, są zupełnie pozbawione agresji. Doskonale potrafią połączyć elegancję z upodobaniem do szalonych zabaw. W domu nie sieją spustoszenia i jeśli tylko mają swój drapak, zostawiają w spokoju dywany i meble. Rusałki nie stanowią kłopotu w utrzymaniu, nawet w niewielkim mieszkaniu.
W stosunku do domowników przejawiają bezgraniczną ufność i nie przeszkadza im wizyta obcego gościa. Są bardzo ostrożne, ale też ciekawskie. Reagują na wołanie, rozumieją, czego im nie wolno, umieją uczyć się łatwych sztuczek. Nasza Zara, bo takie imię przylgnęło do rusałki, opanowała umiejętność podawania prawej łapy. Dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Akceptują też towarzystwo psów i innych zwierząt domowych.
Jeśli zdecydujesz się na posiadanie kota rosyjskiego niebieskiego już po pierwszych dniach będziesz się zastanawiał jak wcześniej mogłeś istnieć bez tego zwierzaka w domu?!
Najbardziej zjawiskowe koty na świecie.

Wygląd

Rusałki wyglądają jak koty z bajki, które zaraz przemówią ludzkim głosem. Futro kotów rosyjskich niebieskich odróżnia je od innych ras. Jest podwójne, tzn. składa się na nie gęsta, miękka i ciepła warstwa podszerstka oraz włosy okrywowe – szare z pozbawionymi pigmentu końcówkami. Dzięki tym bezbarwnym koniuszkom (spośród innych ras mają je jeszcze tylko koraty) sierść kota mieni się i błyszczy jak srebro. Kot rosyjski niebieski jest kotem średniej wielkości. Jego sylwetka jest smukła i pełna powabu. Ma długie łapy zakończone małymi owalnymi stopami i długi, podkręcony na końcu ogon. Głowa jest krótka, o płaskiej czaszce i czole. Duże i szerokie uszy o lekko prześwitującej skórze. Migdałowe oczy w intensywnym kolorze szmaragdowej zieleni. Oczy kociąt są na początku niebieskie, potem stają się żółtozielone, a wraz z dorastaniem tracą zażółcenie (proces ten trwa nawet dwa lata). Skóra kotów rosyjskich niebieskich jest właśnie niebieska – najlepiej zaobserwować można jej kolor na wewnętrznej stronie ucha (w innych miejscach, z powodu gęstego futra, dostrzeżenie koloru skóry jest bardzo utrudnione). Poduszki łap są koloru lawendowego. Dodatkowym atutem przemawiającym za niezwykłym wdziękiem tej rasy, podobnie jak u delfinów, jest charakterystycznie uśmiechnięty pyszczek, wywołujący u ludzi jedynie pozytywne emocje i optymizm.

Historia

Rasa rosyjska niebieska to rasa naturalna – powstała właściwie sama, a hodowcy wprowadzili do niej jedynie niewielkie zmiany. Koty rosyjskie niebieskie na zdjęciach zrobionych 100 lat temu wyglądają prawie tak samo jak dzisiejsze, bez trudu można je rozpoznać. Przodkowie dzisiejszych rosyjskich niebieskich mieszkali ponoć w lasach koło Archangielska. Koty te miały wówczas różne kolory futra, jednak tylko niebieskie były tak urzekające, że wypływający z portu nad Morzem Białym marynarze zaczęli brać je na pokład, wierząc, że przyniosą im szczęście. Podobno do zachodniej Europy trafiły pod koniec XVI wieku, przywiezione na statkach angielskiej królowej Elżbiety I, później zaś rozpieszczano je na dworze królowej Wiktorii, a w rodzinnej Rosji były ulubieńcami carów. Car Mikołaj miał koteczkę rosyjską niebieską, której jak wieści niosą powierzał największe państwowe tajemnice. Ze względu na niespotykaną dystynkcję i lojalność tych kotów, zabierano je w dalekie podróże na statkach handlowych i tak około 1800 roku marynarze przywieźli do Anglii, większą ilość tych kotów, gdzie zdobywały dużą popularność. Początkowo nazywano je rasą rosyjską, koty z “Archangielska” czy po prostu “niebieskie”. Po wojnie rasa ta była już na wymarciu dlatego w Szwecji powstał program odnowy kotów rosyjskich niebieskich. W roku 1960 urodził się pierwszy odnowiony i udokumentowany miot. W kolejnych latach zamieszkiwały domy całego świata, wszędzie zdobywają bardzo dużą popularność i uznanie. Dwie przedstawicielki tej rasy posiadał także papież Jan Paweł II w Watykanie. Fragment filmu o kotach rosyjskich niebieskich wyemitowanego na kanale Animal Planet 🙂
9 powodów dlaczego kochamy koty rosyjskie?
Przewiń do góry